Csaszi: Elhagyom a várost
2007.07.03. 13:57
Ha ezen anyag készítésekor egyetlen szót sem beszéltünk volna Császár Gáborral, csupán a fotózásra ugrottunk volna le Dunaújvárosba, akkor is tiszta képet kaptunk volna a válogatott irányító életében bekövetkező változásról. Egyrészt a fotós kollégánk ötlete alapján készült képből kiderül: egy korszak véget ért Csaszi életében. Másrészt, miután figyelmesen hallgattuk az autójában szóló CD-t, a Demjén 60-at, és odafigyeltünk átszellemült arcára, egyből “levettük” a gondolatait. “Ezen a lemezen valóban csupa olyan szám van, amely tökéletesen kifejezi a mostani lelkiállapotomat” - vallja be a Dunaferr sztárja. Végigböngészve a számcímeket (Sose add fel…, Törjél szét minden gátat) nem sok ellenvetésünk lehet. Majd miután Gábor háromszor lejátssza nekünk kedvenc dalát, tökéletesen megvilágosodik minden.
Lassan menni kell
“Rájöttem már, hogy lassan menni kell” - énekli Demjén az említett számban, amit a játékos - immár egy kávé mellett - prózában is megerősít.
“Két évvel ezelőtt merült föl bennem először a váltás gondolata, tavaly pedig megerősödött. Akkor, nyolc újvárosi év elteltével éreztem úgy, hogy megérett a helyzet. És most, kilenc itt töltött szezonnal a hátam mögött jött el végérvényesen az idő. Hosszas gondolkodás előzte meg a döntést, s mire megjelent a sajtóban az eligazolásom híre, én már mindent lerendeztem magamban. Láttam a döntésem következményeit, felkészültem arra, hogy vegyes reakciókat fog kiváltani. Ezzel együtt, szerencsére, csak pozitív, biztató visszajelzéseket kaptam.”
“Nem kell, hogy megbocsáss, Megbocsátott a sors” - hangzik fülünkben a dal, ám a kissé melankolikusra sikerült bevezető után már mosolyogva mondja, szerinte minden adott ahhoz, hogy jó szájízzel búcsúzhasson el Dunaújvárostól. Itt van mindjárt a legfrissebb sikerélmény, a Magyar Kupa-ezüstérem.
“Eddig két MK-bronzérmem volt, így nagy siker az idei ezüst. Nagyon jó meccset játszottunk a Veszprémmel, ők megérdemelten nyertek, mi pedig ugyancsak megvalósítottuk a döntőben, amit akartunk. A meccs előtt azt mondtam a fiúknak, adjuk magunkat, játsszunk lazán, fiatalosan. Ez tökéletesen megvalósult, sőt, még egy-két látványos elem is belefért a fináléban. Jó kis csapat a miénk, nagyon együtt van, és nagyon nehéz így most innen elmenni.”
Egyébként sem lehet oka panaszra az idei szezonban a még mindig csak 22 éves kézilabdázónak, hiszen a németországi világbajnokságon - a várakozásoknak megfelelően - a nemzetközi porondon is letette névjegyét. Elismeri, a vb jelentős szerepet játszott abban, hogy Dániába igazolt.
“Hatalmas pozitívumként éltem meg, hogy ilyen fiatalon voltak jó meccseim. Eufórikus, ugyanakkor nagyon fárasztó napokat éltem át Németországban. A dánok elleni győzelem után reggel ötkor feküdtem le, majd kilenckor keltem, s aznap a norvégok ellen ugyanez játszódott le. Nem tudtam elaludni és nem tudott a mosoly leszáradni az arcomról a nagy boldogságban. Sokan megkérdezték, hogy ezután miért nem tudtam ezen a szinten teljesíteni, s azt is felvetették, hogy esetleg megzavartak a körülöttem megjelenő menedzserek. A hullámzó teljesítmény azonban sokkal inkább a fiatalságomnak, a bohóságomnak tudható be. Rutintalan voltam, rutintalanul kezeltem bizonyos helyzeteket. Egyébként már korábban is kaptam ajánlatokat, de a vb valóban fontos szerepet játszott ebből a szempontból is. Tény, hogy egy világverseny egyben egy nagy piac is a játékosok számára.”
Zöld - a Császár új ruhája
“Mindig csak a felhők közt jártam” - jut eszembe a Demjén-dal egyik sora. És Csaszi a vb-nek köszönhetően valóban mennyei ajánlatokat kapott a német Bundesligából és a két hazai élcsapat is megkereste, ám a befutó a dán Viborg együttese lett, amellyel hároméves szerződést kötött. S hogy a karrierjét rendkívül tudatosan építgető fiatalember miért pont a klub zöld mezére cserélte a piros-fehér Kohász-szerelést?
“Sok összetevője volt annak, hogy a Viborg mellett döntöttem. Miután eléggé lelkizős alkat vagyok, úgy éreztem, olyan csapatra van szükségem, amelyben a lelkem erősödhet. A mentális fejlődésemet szem előtt tartva a Viborg volt az optimális választás, s azt gondolom, az életkoromnak leginkább megfelelő döntést hoztam meg. S hogy milyen a leendő klubom szerelése? Szép zöld, kényelmes és divatos.”
A klubváltás egyébként a szakmai fejlődés szempontjából sem elhanyagolható, a hírek szerint ugyanis a viborgi vezetés a már világszínvonalú női együtteséhez hasonlóan szeretné felfuttatni a közeljövőben a férfi szakágat is. Császár egyébként új egyenruhájában szignózta március végén a szerződését Dániában, s a kint töltött hétvégén az első benyomásokat is rögzítette a dánokról.
“Találkoztam a klub szponzoraival, és miután ezt követően meccset játszott a Viborg, a közönségnek is bemutattak. A félidőben, kétezer ember előtt elejtettem egy köszönömöt dánul, s a drukkerek hatalmas tapssal köszöntöttek. A dánok kedvesek, szimpatikusak voltak, első látásra úgy éreztem, családias környezet vár kint rám.”
Tovább lovagolva a témán, hogy miért éppen Dánia, Gábor a maga mosolygós, szerény stílusában azonnal indokol:
“Tudom, mindenki a spanyol vonal szerelmese. Nem baj, nekem jó ez, én nem vagyok olyan nagy étvágyú.” Majd az öntudatos fiatal hevességével hozzáteszi: “Igazi kihívásokra vágyom, stabil játékos szeretnék lenni egy feltörekvő együttesben, nem pedig labdát cipelni egy szupersztárokat felvonultató csapatban. Egyébként is nagyon tetszik nekem a skandináv stílus. Csodálom a dánok önbizalommal teli játékát, sokat szeretnék tőlük tanulni abból, hogyan is kell ezt játszani, mert ott valóban játsszák a kézilabdát.”
Vagy megszoksz, vagy megszöksz
Bár a környezetváltozás nem idegen Csaszitól, tisztában van vele, hogy az első időkben nem lesz könnyű egyedül az ismeretlenben.
“Ismerem már jól ezt a vagy megszoksz, vagy megszöksz helyzetet. Kilencéves voltam, amikor falusi kissrácként a sport miatt Kenyeriből Celldömölkre kellett költöznöm, 14 évesen pedig Dunaújvárosban kellett profi alapokra helyezni az életemet. Ennek ellenére nehéz első időszakra számítok. Leginkább a kommunikációtól tartok, ez jelentheti a legfőbb nehézséget. Mindenesetre elkezdtem ráerősíteni az angolra, kint pedig kapok egy nyelvtanárt.”
“Mindig álmodtam egy szebb világról” - duruzsol tovább a fülemben Demjén, és meg is adja témát a beszélgetés lezárásához. Van-e, lehet-e hiányérzete annak a 22 éves kézilabdázónak, aki már jóval több, mint a magyar kézilabda nagy ígérete, s akiről a Viborg edzője azt mondta, személyében a világ öt legtehetségesebb játékosának egyikét sikerült leigazolniuk? És már jön is a Csaszis válasz:
“Van! Nagyon sajnálom, hogy nem lehettem ott tavaly december 30-án a Demjén 60 című album lemezbemutató koncertjén, ugyanis a kézilabdagálán volt jelenésem. Addig nem nyugszom, amíg nem hallom egyszer élőben énekelni…”
|